sigarayı bırakmak

Sigaraya içmek kişinin hem sağlığına hem de sosyal yaşamına zarar veren kötü bir alışkanlıktır. Sigarayı bırakmak sigara içen kişinin sağlığının kısa sürede iyileşme görülmesine yardımcı olur. Ancak birçok durumda sigarayı bırakmak zorlu bir görev gibi görünebilir. Atılacak doğru adımlarla ve çevrenizdeki insanlardan gelecek olan destek sayesinde sigarayı bırakmak zorlu bir iş olmaktan çıkacaktır. Sigarayı bırakmak için yapılması gereken en temel adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Keyif kahvesi gibi sigarayı hatırlatan alışkanlıklardan vazgeçmek sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
 • Kısa yürüyüşler yapmak sigara içmemenin getirdiği yoksunluk hissini azaltmayı destekler.
 • Nefes egzersizleri ciğer kapasitenizi arttırmaya ve sigaranın neden olduğu hasarın telafi edilmesine izin verir.
 • Sakız çiğnemek de en etkili sigarayı bırakma yöntemleri arasında yer alır.
 • Sakız çiğnemeye ek olarak bol miktarda su içmek de dikkatinizi dağıtmanıza ve sigara dışında bir şeye odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
 • Tüm bunlara ek olarak çevrenizde sizi destekleyen insanların olması da sigarayı bırakma sürecinizi kolaylaştıran adımlar arasında yer alacaktır.
 • Dışarı çıktığınız zaman sigara içmeye izin vermeyen mekanları tercih edin.

Bu adımlardan bazılarını ya da hepsini izlemek sigarayı bırakma sürecinde yardımcı olacaktır. Bu noktada önemli olan şey sigarayı azaltmak yerine bir kerede bırakmaktır. Çünkü içilen sigara sayısını azaltmak sadece geçici bir çözümdür. Bir süre sonra eski alışkanlıklar geri döner ve günde birkaç sigaradan günde bir paket sigaraya ani bir yükseliş olur. Bu nedenle sigarayı bırakmaya karar veren kişilerin kararlı bir duruş sergilemesi ve sigarayı tamamen bırakması gerekir. Ancak bu şekilde uzun vadede başarıya ulaşmak mümkün olur.

sigarayı bırakmak

Sigarayı Bırakmanın Faydaları

Sigarayı bırakmanın faydaları hem sağlık hem de finansal olarak ele alınabilir. Sigarayı bırakmanın sağlık faydaları arasında aşağıdakiler sayılabilir.

 • Sigara içmeye son verdiğinizde genel sağlığınızda iyileşme olduğunu gözlemleyeceksiniz. Sigara içmediğiniz zaman dayanıklılığınız artacak, daha kolay nefes alıp verecek ve kendinizi genel olarak daha iyi hissedeceksiniz.
 • Sigara birçok durumda akciğerlerde önemli hasara yol açar. Sigaranın içinde bulunan katran gibi zararlı maddeler, akciğerin duvarına ve alveollere tutunarak akciğerin sağlığını kaybetmesine yol açabilir. Sigara içmeyi bıraktığınız zaman akciğerleriniz kademeli olarak eski performansına dönecektir. Sigara içmediğiniz her gün daha rahat nefes alacak ve daha az efor sarf edeceksiniz.
 • Sigara içmek ciddi kan dolaşımı sorunlarına yol açabilir. Kan dolaşımı sorunları da kalp ve akciğer sağlığını etkilemenin yanı sıra cinsel performansı da olumsuz yönde etkilemektedir. Erkeklerde görünen cinsel işlev bozukluklarının bir bölümü sigara ile bağlantılıdır. Sigara içmeyi bırakmak cinsel performansı arttırmaya yardımcı olacaktır.
 • Tüm bunlara ek olarak sigara kullanmak tat ve koku kaybına yol açmaktadır. Tat ve koku kaybı yaşayan kişiler yemeklerde daha fazla tuz kullanma eğiliminde olur. Bu durum ise tansiyonu yükselterek çeşitli kalp ve damar sorunlarının ortaya çıkmasına yol açabilir. Sigarayı bıraktıktan sonra kaybolan tat ve koku duygusu kısa sürede geri döner.
 • Sigara içmek metabolizma hızını da olumsuz yönde etkileyecektir. Metabolizmanın yavaşlamasına neden olan sigara, kilo vermeye de engel olabilir. Bu nedenle sigara içmeyi bırakmak uzun vadede kilo vermeye yardımcı olabilir. Ancak bazı durumlarda sigara metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yol açabilir. Bu durumda sigarayı bırakmak kilo almaya neden olabilir. Sigarayı bıraktıktan sonra yeme dengesinin korunması kilo alma ya da kilo verme sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak sigaraya ayırdığınız bütçeyi farklı bir alana ayırmaya başlayabilirsiniz. Eskiden sigaraya harcadığınız parayı hobilerinize ya da kişisel gelişiminizin için bir kurs almaya yatırabilirsiniz. Bu da sigarayı bırakmanın sağlık faydasının yanı sıra sigarayı bırakmanın finansal faydası olarak geri dönecektir.

Zorlanmadan Sigarayı Bırakmak

Zorlanmadan sigarayı bırakmak için motivasyonunuzu her zaman yüksek tutmanız gerekir. Çevrenizde sizi destekleyecek kişileri barındırmak sigarayı bırakma sürecinizde size yardımcı olacaktır. Diğer yandan sigarayı bırakma terapileri de bu süreçte tercih edilecek yöntemler arasında yer alır.

Zorlanmadan sigarayı bırakmak için kendinize bir plan oluşturmanız gerekir. Planı takip etmek ve planda yer alan adımları tamamlamak motivasyonunuzu yüksek tutmanıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak iradenizi zayıflatan davranışlardan kaçınmak da sigarayı bırakma sürecinin daha kolay olmasını sağlayabilir.

Sigarayı bırakma planı yaparken ilk günü atlatmak önemli bir kilometre taşı olacaktır. Birçok durumda sigarasız geçireceğiniz ilk gün, bu süreçteki en zor gününüz olabilir. Günler geçtikçe sigarasız yaşama alışacak ve sigaralı günlerinizi nasıl geçirdiğinizi hatırlamayacaksınız.

Aynı zamanda sigarayı bırakma planınıza kolay başarılabilir adımları eklemek de bu süreçte size yardımcı olacak diğer bir unsur olarak sayılabilir. Örneğin bu plan içerisinde bir gün boyunca sigara içme, akşamları sigara içme, bir hafta boyunca sigara içmeme, sigara içilen mekanlara gitmeme gibi adımlar başarıya giden yolda önemli adımlar olabilir.

Sigara İçme İsteği Nasıl Yok Edilir

Sigara İçme İsteği Nasıl Yok Edilir?

Sigara içme isteği, sigarayı bırakmayı hedefleyenlerin en sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alır. Birçok durumda sigara tiryakileri sosyalleşmek ya da sorunlarından kurtulmak için sigara içmeyi tercih ederler. Bu nedenle sigara içmek farklı olumlu ya da olumsuz durumlarla ilişkilendirilir. Bu kapsamda bu olumlu ya da olumsuz durumların ortaya çıkması sigara içme isteğinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Sigara içme isteği nasıl yok edilir sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Örneğin sigarayı sadece öğle molasında kahve ile içen birisiyle akşamları oyun oynarken içen biri arasında sigara içme isteğini yok etme konusunda fark olacaktır. Sigara içme isteğini tetikleyen durumu ortadan kaldırmak, birçok durumda sigarayı bırakmaya yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda genel olarak uygulanabilecek ve sigara içme isteğini ortadan kaldıran önlemler olabilir. Bazı insanlar dudak tiryakiliği olarak adlandırılan bir sorunla mücadele eder. Dudak tiryakiliği, sigaranın içindeki nikotinden ziyade sigarayı dudaklar arasında tutmaya duyulan bağımlılıktır. Bu gibi bir durumda sakız çiğnemek dudak tiryakiliğini gidermeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı beslenmek de sigara içme isteğini bastırmaya yardımcı olan bir yöntemdir. Vücuda sağlıklı gıdaların alınması, genel olarak iyi ve zinde hissetmeye izin verir. Bu da sigaranın getirdiği olumsuz etkilerden kurtulmaya yardımcı olur. Sağlıklı beslenmeyi egzersizle desteklemek de sigara içme duygusunu bastırmaya yardımcı olacaktır. Spor ya da egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Bu da sigara içmenin getirdiği hantallık hissinin ortadan kaldırılmasını sağlar.

sigarayı bırakmak   sigarayı zorlanmadan bırakmak   sigara bırakma eğitimi   sigara nasıl bırakılır   sigara bırakmanın faydaları   sigarayı bırakmak için yapılması gerekenler   sigara içme isteği nasıl yok edilir